25.03.2019 W tym dniu gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów ze Studia Artystycznego ARENA z Białegostoku ze sztuką na podstawie wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Dzieci mogły wysłuchać wierszy patriotycznych, hymnu polskiego, zobaczyć fragmenty odtańczonego poloneza a także poznać polskie legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie” oraz „O Smoku Wawelskim”. Aktorzy w sposób przystępny dla dzieci opowiedzieli bardzo skomplikowane dzieje naszej Ojczyzny. Podczas spektaklu nasze przedszkolaki wykazywały się znajomością niektórych miejsc na mapie Polski. Przedstawienie było dla nich doskonałą lekcją historii, w której bardzo aktywnie uczestniczyli.

21.03.2019 W tym dniu wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od  zabaw związanych z tematyką pór roku. Po długiej zimie, czekamy na ciepło, kwiaty, zielone drzewa i pięknie śpiewające ptaki i właśnie w naszym przedszkolu już zagościła wiosna. Stało się to za sprawą żabek, pszczółek, bocianów oraz pierwszych wiosennych kwiatów, w które zamieniły się dzieci z grupy Biedronki. W pomysłowych i barwnych strojach, z wykorzystaniem wierszy i piosenek, wprowadziły wszystkich w pogodny, wiosenny nastrój. Wiosenna orkiestra pożegnała zimę i przywitała wiosnę.

13.03.2019 Pies jest przyjacielem człowieka. To prawda. Ale spotkanie z nieznanym psem niesie także różne niebezpieczeństwa. Rozmawiała o tym z dziećmi z grupy Pszczółek dyplomowana dogoterapeutka pani Marta, właścicielka przepięknej suczki Luny rasy Labrador. Pani Marta powiedziała dzieciom o tym, jak należy opiekować się własnymi psami, w jaki sposób należy o nie dbać, czym je karmić, jak organizować zabawę z pieskami. Opowiadała także o swoich pieskach, o zwyczajach i stylu życia psów rasy Labrador i innych ras. Bardzo ważnym elementem pogadanki był temat dotyczący zachowania ostrożności w kontakcie z obcymi psami. Pani Marta przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa, pokazała, jak wyglądają asekuracyjne pozycje „drzewka” i „żółwia”, mówiła, w jaki sposób należy postępować, aby uniknąć niepotrzebnego zagrożenia. Na spotkaniu dzieci mogły podejść do bardzo łagodnej i przyjacielskiej suczki, która na co dzień bierze udział w zajęciach dogoterapii z dziećmi niepełnosprawnymi. Dzieci głaskały pieska zgodnie z zasadami, o których mówiła wcześniej p. Marta oraz czesały różnymi szczotkami. Na koniec dzieci brały udział w zabawach razem z pieskiem.

08.03.2019 "Jak ogród nie istnieje bez kwiatów, tak świat nie istnieje bez kobiet". 8 marca- Dzień Kobiet- w tym dniu w sposób szczególny podkreślane jest znaczenie oraz wartość każdej kobiety w życiu codziennym. Także w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć chwil na świętowanie tego dnia. Z tej okazji dzieci z grupy Słoneczka przedstawiły program artystyczny szczególnie skierowany do pań, dziewczynek i zaproszonych gości. W wierszach i piosenkach przekazane zostało wiele miłych słów i podziękowań. A mali panowie wszystkim paniom złożyli życzenia i wręczyli upominki. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku wyrażania wdzięczności i obdarowywania upominkami innych.

28.02.2019 "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty". W Tłusty Czwartek, grupa Muchomorki wystąpiła przed publicznością całego przedszkola, recytując wierszyki o tłustym czwartku, śpiewając i tańcząc taniec „Alladyna”, który porwał do tańca całe przedszkole . To był słodki dzień w przedszkolu. Po południu przedszkolaki wystąpiły również przed swoimi rodzicami śpiewając, recytując i tańcząc taniec „Alladyna”. Dzieci i ich rodzice zajadali z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością.

Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się naszym przedszkolu.

Maria Kielar-Turska pisała; "Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe". Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że tak się nie stanie.

28.02.2019 W Zespole Szkół Specjalnych nr 90 w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Wystawa Prac Plastycznych pod hasłem "Wartości, które nas łączą- dialog międzynarodowy ", na którą wysłaliśmy 3 prace dzieci 5/6 letnich z narodowej naszej placówki. Relacja zdjęciowa przekazana została również do Szkoły Podstawowej Alexander Dumos w Noisy Le Grand we Francji. Celem wystawy było wzajemne zrozumienie i poznanie odrębności kulturowej i narodowej, propagowanie i rozwijanie działań i wartości takich jak: koleżeństwo, przyjaźń, dobroć, tolerancja.

26.02.2019 W sali widowiskowej Resursy Obywatelskiej odbył się II Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia, którego organizatorem było Przedszkole Publiczne nr 24. Na scenie zaprezentowali się mali i więksi tancerze z 10 radomskich przedszkoli. Uczestnicy zachwycili strojami, pomysłowymi układami, wyborem muzyki. Nasze przedszkole, nasz zespół taneczny "Confetti" pod kierunkiem p. Angeliki Mazur- instruktora tańca, zajął 4 miejsce.